Dne 5. prosince 2018 se dvě šachová družstva OAKM zúčastnila okresního přeboru škol v šachu. A – družstvo hrálo ve složení Katreňák, Regent, Halfar, Regentík s náhradníkem Čápem. V béčku hráli Malina, Skoupil, Petřík a Janoštík s náhradníky Obdržálkem a Süčem. Již od začátku bylo zřejmé, že boj o postup bude náročnější než loni, protože nastoupila dvě družstva s poměrně silnými závodně hrajícími šachisty – Gymnázium Kroměříž a Arcibiskupské gymnázium Kroměříž. My měli jen závodně hrajícího Katreňáka, což bylo i méně než Gymnázium B.
Bohužel, hráčům se na šachovnicích příliš nedařilo. Áčko již na začátku pouze remizovalo s hodně slabým družstvem policejní školy. Po prvních pěti kolech bylo na třetím místě a udržovalo si šance na druhé místo. Rozhodující souboj v šestém kole o druhé místo s AG jsme však těžce prohráli. Což áčko odsunulo až na celkové čtvrté místo. Béčko spíše sbíralo zkušenosti a skončilo na šestém, předposledním místě.
Z individuálních výkonů lze označit za úspěch leda výkon Standy Katreňáka. Jeho 4,5 bodu stačilo na dělené druhé místo na první šachovnici. Jinak byly výkony spíše mdlé a někteří šachisté, kteří na přeborech naší školy excelovali a své soupeře deklasovali, jako by se na okresní úrovni zcela báli vyhrát. Bodově relativně úspěšný byl ještě Radim Halfar se 4,5 body, což bylo dělené druhé místo na třetí šachovnici, ale zde hrála roli i přízeň štěstěny. Více než jeden bod ještě vybojoval Ondra Janoštík (2,5 bodu).
Nebudu neúspěch svádět na organizaci turnaje. Hra by těžko byla lepší za lepších herních podmínek. Ale organizátoři podle mě nezvládli některé věci nejlépe. V místnosti, kde se normálně učí maximálně 30 studentů gymnázia, sedělo jen u šachovnic 48 lidí. Dále se v místnosti ještě mačkal doprovod družstev, náhradníci apod. Hlavní rozhodčím byl jeden z hráčů gymnázia, který zároveň zadával výsledky do počítače. Toto sice soutěžní regule připouštějí, na druhou stranu šly věci dělat i jinak a efektivněji.
Sám jsem oslovil organizátory s tím, že je škoda, že se neobrátili např. na mně, že jsme jistě společnými silami mohli zajistit lepší prostory a efektivnější organizaci. To se bohužel nesetkalo s kladnou odezvou. Organizátoři tvrdili, že v místnosti je místa dost a že podle šachové legislativy může zadávat do počítače výsledky jen kvalifikovaný rozhodčí. Což je samozřejmě totální nesmysl, kdo zadává výsledky do počítače, šachová legislativa vůbec neřeší. Naopak např. Soutěžní řád požaduje místnost odpovídající hygienickým standardům, a to zejména z hlediska prostoru (článek 2.4.3). A to nechci řešit takové nepodstatnosti, jako námitková komise (2.4.4), která též nebyla zřízena.
I když na druhou stranu si cením odvahy studentů gymnázia organizovat soutěž sami, přece jen si musí uvědomit, že oslovit další s žádostí o pomoc není ostuda a návrh lepší možnosti není snaha je shodit.