Výsledky okresního kola soutěže v programování 2024

Jako každý rok se i letos na Obchodní akademii v Kroměříži uskutečnilo okresní kolo Soutěže v programování, které probíhalo ve dvou kategoriích: základní a střední školy. Soutěžící měli v obou kategoriích za úkol vyřešit tři programátorské úlohy.

Soutěžní úlohy

Prvním úkolem bylo naprogramovat vymyšlenou hru „As Fast As You Can Click,“ kde se uživatel programu snaží vyzkoušet svoji reakční dobu kliknutím na pohybující se čtverec. Tento čtverec se následně zrychloval nebo zpomaloval na základě úspěšnosti kliknutí uživatele.

Ukázka hry As Fast As You Can Click

V druhé úloze se soutěžící zaměřili na aplikaci kryptografie pomocí rozšířené verze šifry Playfair. Místo klasické šifry, která využívá tabulku s klíčem o rozměrech 5×5, byla použita tabulka o velikosti 6×6, která zahrnovala navíc i čísla. Program následně šifroval nebo dešifroval zadanou tajnou zprávu.

Tabulka šifry Playfair

Třetí, nejtěžší úloha se zabývala vytvořením složitější 2D počítačové hry „The Watermelon Game.“ Základním principem je postupně shromažďovat ovoce do vytvořené krabice. Pokud se ovšem v krabici dotknou dvě ovoce stejného typu, spojí se dohromady a vznikne ovoce nové. Při spojení se hráči přičítají body a hra se ukončí po tom, co veškeré ovoce krabici přeteče.

Umístění soutěžících

Kategorie žáků základních škol letos představila opravdu šikovné mladé talenty – až z toho hodnotitelé přemýšleli, jestli jsou tito soutěžící ve správné kategorii. Na vrcholné první příčce se umístila Zuzana Václavíková ze Základní školy Bratrství Čechů a Slováků v Bystřici pod Hostýnem, která dokázala úspěšně naprogramovat hned dvě úlohy a získat 32 bodů.

Stříbrné druhé místo obsadil Marek Wiedermann ze Základní školy Zachar Kroměříž, který získal 30 bodů. Na třetím místě se umístil Vojtěch Nerad ze Základní školy Koryčany s 17,5 body. Společnou čtvrtou a pátou příčku obsadili chlapci David Koutňák (ZŠ U Sýpek, Kroměříž) a Dušan Matějík (ZŠ Komenského náměstí, Kroměříž) s 15 body.

V kategorii mládeže s velkým náskokem 30,5 bodu obhájil z loňského roku první místo Petr Ivan z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. S přehledem zvládnul všechny tři úlohy s ukázkou rozsáhlých znalostí v několika adekvátně použitých technologiích.

Na druhém a třetím místě se umístili Adam Štěpánek a Vít Chramosta z oboru Informační technologie na Obchodní akademii Kroměříž s celkovými počty 66,5 a 57 bodů. V závěsu se na čtvrtém místě s 50,5 body umístil Lukáš Nohejl z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově.

Přesnější soupisy včetně bodů za jednotlivé úlohy jsou již nyní rozepsány v kompletní výsledkové listině. Úspěšným řešitelům gratulujeme a přejeme úspěch v krajském kole soutěže v Uherském Brodě. Zbylým účastníkům děkujeme za účast a přejeme hodně zdaru v dalším programování.