Přebor škol Zlínského kraje v šachu na OAKM

Obchodní akademie dosáhla v letošním školním roce významné pocty. Byli jsme požádáni, abychom uspořádal krajský přebor škol v šachu, a to jak pro střední školy, tak pro I. i II. stupeň základních škol.

Organizace takové akce není zcela jednoduchá. Již před samotnou akcí musíte připravit propozice, zajistit šachy a hodiny pro hru a hlavně zadministrovat přihlášky. V každé ze tří kategorií se mělo účastnit 8 školních družstev. Bohužel, v kategorii I. stupně 2 družstva ze zlínského okresu na poslední chvíli zaslali odhlášku, tak jsme na poslední chvíli sháněli náhradníky.

Pozitivní bylo, že kromě mě se o akci starali ještě dva další rozhodčí, Rostislav Huňa (ze Sokola Postoupky), který je čerstvým nositelem titulu rozhodčího I. třídy, a Josef Kovařík (ze Zbrojovky Vsetín), jinak také člen Výkonného výboru Šachového svazu Zlínského kraje, jehož organizační pomoc byla nedocenitelná.

Soutěž proběhla v přátelském, ale soutěživém duchu, celkově velmi vyrovnaná byla kategorie I. stupně, kde těsně, ale velmi zaslouženě, zvítězila ZŠ Boršice, kde se práci s šachovou omladinou věnují dlouhodobě. II. stupeň byl vyrovnaný asi nejméně, drtivě zvítězilo Gymnázium Kroměříž. Kategorie středních škol byla vyrovnaná především na prvních třech místech, které obsadili školy se stejným počtem bodů. O prvním místě SPŠS Vsetín tak rozhodlo pomocné hodnocení. To ovšem samo nestačilo na rozhodnutí o místě druhém, tak muselo nastoupit ještě druhé pomocné hodnocení, které upřednostnilo uherskohradišťské gymnázium před tím na zlínské Lesní čtvrti.

Družstvo naší školy na velký úspěch nepomýšlelo. Zúčastnit jsme se mohli jen jako pořadatelská škola, vlastní postup jsme si nevybojovali. Jediný závodně hrající šachista Katreňák byl do relativně silně obsazené soutěže málo. A tak jsme vlastně jen sbírali zkušenosti, většinu našich bodů nasbíral právě Katreňák (2,5 bodu), další půlku přidal ještě Regent, ovšem na víc než poslední místo to nestačilo. I tak bych chtěl poděkovat všem hráčům za snahu a bojovnost.

Jak už jsem psal po okresním kole, tímto asi končí jedna éra šachu na naší škole. Po odchodu čtvrťáků bude naše družstvo dosti jiné, studium bylo neúspěšně ukončeno i Dratvovi, jednomu ze strůjců postupu v roce 2017. Ale uvidíme, třeba se na naší škole v budoucnu nějaký silný šachista objeví…

Závěrem se sluší poděkovat i Valašskému šachovému klubu a mému oddílu SLAVII Kroměříž za zapůjčení šachového materiálu a samozřejmě Šachovému svazu Zlínského kraje za celkovou podporu akce.

Kompletní výsledky akce

Report Josefa Kovaříka

Fotografie pořízené panem Kovaříkem